Informacje ogólne

Walutą w Szwecji jest korona szwedzka (SEK). Szwecja jest w strefie Schengen, na lotniskach nie ma dodatkowej kontroli paszportowej, podróżować do tego kraju możemy wyłącznie z dowodem osobistym.

Szwecja posiada gniazdka elektryczne z napięciem takim samym jak w Polsce.

Ceny

Ceny żywności w Szwecji przeliczając na złotówki są około dwukrotnie wyższe niż w Polsce. Wyjątkiem są nieliczne produkty (np. niektóre słodycze) które można zakupić w porównywalnej cenie. Obiady w restauracji kosztują ok. 100zł, za pizzę zapłacimy ok. 60zł. W Szwecji nie używa się obecnie øre (szwedzkie grosze), jeżeli rachunek otrzymamy z końcówką, cena zostanie zaokrąglana do pełnej korony.

Kupując w sklepach produkty w puszkach lub butelkach plastikowych płacimy kaucję tzw. pant (1- 2 SEK), który doliczany jest do rachunku. Korzystając ze specjalnych maszyn w większych sklepach możemy odebrać gotówkę lub bony do wykorzystania przy następnych zakupach.

Noclegi

W Malmö istnieje kilka schronisk młodzieżowych oraz hosteli. Ceny zaczynają się od ok. 180SEK w pokojach na wspólnej sali. Za pokój jednoosobowy należy zapłacić ok. 450 SEK. Noclegów można szukać także w pobliskiej Kopenhadze, z której dojechać do Malmö można w 25 minut.

Mapy

W bezpłatne mapy i prospekty informacyjne można zaopatrzyć się na dworcu centralnym w punkcie obsługi Skånetrafiken. Mapki czasami są dostępne także w pociągach.

Język

Nie trzeba znać języka szwedzkiego aby swobodnie podróżować po kraju. Większość ludzi zna język angielski w stopniu komunikatywnym. Z porozumieniem się w tym języku nie ma problemu w komunikacji miejskiej, pociągach.